Psim zaprzęgiem, łodzią, pieszo…

Posted: Sierpień 14, 2008 in mała lingwistka, Wyszperane

„W bagażu jaki Piłsudzki przywiózł ze sobą z zesłania, znajdowało się osiemdziesiąt woskowo-kauczukowych cylindrów do fonografu Edisona (…)Odkryto je w 1930 r. na strychu willi w Zakopanem. Niektóre naruszyła już pleśń. Po różnych peregrynacjach kolekcja ostatecznie trafiła na uniwersytet w Poznaniu, gdzie po wojnie przekazano ją do Zakładu Fonograficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po wojnie maukowcy dwukrotnie podejmowali próby przeniesienia zawartości wałków na nowoczesne nośniki dźwięku: w 1953 r. prof. Leon Karczmarek na płytę, a w 1964 r. prof. Jerzy Bańczerowski na taśmę magnetofonową. Obie próby były jednak nieudane i cylindry odłożono na półkę, gdzie ulegały stopniowej degradacji.
Być może do końca strawiłaby je pleśń, gdyby dziesięć lat później przypadek nie skierował do archiwum fonograficznego pewnego młodego pracownika nauki. Alfred F. Majewicz, dziś profesor UAM I UMK w Toruniu, etnolog, orientalista i lingwista, o Ajnach, jak twierdzi, wiedział wówczas tyle, że istnieją. Problem go jednak tak wciągnął, że poszedł tym naukowym tropem.”

Zapraszam do przeczytania bardzo ciekawego artykułu „Piłsudzki, król Ajnów” autorstwa Krystyny Held-Olsińskiej w najnowszym dodatku do Polityki – Pomocnik Historyczny.

Pomijając sam fakt, że jest o tym jak bliskie są czasem stosunki polsko-japońskie w historii, po prostu jakoś… napawa mnie dumą i radością, że miałam okazję być kształtowana w swojej edukacji przez tych ludzi.

I trochę… tak troszeczkę w środku.. czuję, że powoli ta miłość, ta pasja, rośnie, puchnie, rozpycha się… i być może, być może naprawdę łapię za ogon to samo uczucie, które kiedyś dogonił Majewicz-sensei. To, które po dziś dzień prześwituje przez to, co jeden z jego współpracowników nazywa „rubaszną fizjonomią”… 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s